Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Diğer
  4. »
  5. Fırsat Maliyeti: Kaybedilen Alternatifin Bedeli

Fırsat Maliyeti: Kaybedilen Alternatifin Bedeli

admin admin - - 2 dk okuma süresi
59 0

Fırsat maliyeti nedir, bir seçenek ya da eylem yerine seçilmeyen alternatifin kaybedilen değeridir. Bir kaynak ya da zamanın bir amaç için kullanılması durumunda, diğer alternatiflerden vazgeçilen değeri ifade eder. Örneğin, bir kişi çalışmak yerine tatil yapmayı tercih ederse, çalışma saatlerinde elde edeceği geliri kaybeder ve bu kaybın fırsat maliyeti olarak adlandırılır. Fırsat maliyeti, karar verme sürecinde dikkate alınması gereken önemli bir kavramdır.

OBO Formasyonu: Fiyat Grafiğinde Ters Çanak

OBO formasyonu, teknik analizde kullanılan bir fiyat desenidir. İngilizce “Head and Shoulders” olarak da adlandırılan bu formasyon, fiyat grafiğinde ters çanak şeklinde görülen bir yapıdır. Formasyon, genellikle yükseliş trendinin sonunda oluşur ve bir trend dönüş sinyali olarak yorumlanır. OBO formasyonunda, önce yüksek bir zirve (sol omuz) oluşur, ardından daha yüksek bir zirve (baş) görülür ve en son olarak tekrar bir zirve oluşur (sağ omuz). Bu formasyonun tamamlanmasıyla birlikte genellikle fiyatta düşüş beklenir.

RSI: Göreceli Güç Endeksi

rsi nedir,(Relative Strength Index), göreceli güç endeksi anlamına gelir ve teknik analizde yaygın olarak kullanılan bir göstergedir. RSI, fiyat değişimlerini ve momentumu ölçerek aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini belirlemeye yardımcı olur. RSI değeri genellikle 0 ile 100 arasında bir aralıkta bulunur. 70’in üzerindeki bir RSI değeri aşırı alım bölgesini, 30’un altındaki bir RSI değeri ise aşırı satım bölgesini gösterir. RSI, trend dönüşlerini tahmin etmek ve alım-satım sinyalleri üretmek için kullanılır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir