Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. Antropoloji Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Antropoloji Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
45 0

İçeriğimizde, antropoloji bölümü mezunu iş olanakları nelerdir sorusunun cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz. Antropoloji bölümü mezunları, tabiat tarihi müzelerinde iş olanakları bulmaktadır. Bu alanlarda antropolog olarak çalışabilirsiniz.

Antropoloji fakülte mezunları kamuda ve özel sektörde çalışabilmektedirler. Antropoloji mezunları ayrıca devlet programlarında ve kuruluşlarında istihdam olanaklarına sahiptir. Antropoloji bölümleri madencilikle ilgili alanlarda çalışabilir.

Turizm ve Kültür Bakanlığında memur olarak çalışabilirler. Burada kültürel çalışmaları desteklemek için görev alırlar. Antropolog olarak özel sektörde çalışma imkanları da bulunmaktadır. Antropoloji mezunları geniş bir çalışma alanına sahiptir.

Antropoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Birçok sektörde çalışma hayatına dahil olabilen antropoloji bölümü mezunu ne iş yapar? Antropoloji bölümü mezunu olan kişiler antropolog olurlar. Antropologların görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

 • Antropoloji bölümü mezunlarının yürütebilecekleri faaliyetler; kamu veya özel kuruluşlarda mesleki, araştırma ve danışmanlık faaliyetleridir.
 • Genellikle kamu kurumlarında uzmanlık ve araştırma gerektiren işlerde çalışırlar. Her devlet müzesinde, endüstrinin gerektirdiği tüm faaliyetleri yapabilir.
 • Danışmanlık ve eğitimcilik başta olmak üzere özel sektör kuruluşlarında uzmanlık ve araştırma yapabilirler.
 • Özel müzeler için eğitim ve danışmanlık hizmeti de verebilmektedirler.
 • Geçmişte yaşamış insanların hastalıklarını ve bunların nasıl tedavi edileceğini incelerler.
 • Eski çağlarda yaşamış insanların psikolojik davranışlarını ve davranışlarının nedenlerini incelerler.
 • Eski çağlarda yaşamış insanların ekonomik ve ticari faaliyetlerini incelerler.
 • Geçmişte yaşamış insanların dini inançlarını incelerler.
 • Eski insanların eserlerini incelerler.
 • Eski insanların iletişim türlerini inceleyin.
 • İnsan evrimini incelerler.

Antropoloji Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Antropolog maaşları en merak edilen konulardan biridir. Antropoloji bölümü mezunu ne kadar maaş alır? Antropoloji bölümü mezunu maaşları antropolog olan kişinin tecrübesine ve deneyimlerine göre değişmektedir.

Antropoloji bölümünden mezun olan bir antropoloğun ortalama kazancı aylık 30.780 TL’dir. Minimum alınan maaş 24.630 TL’yken maksimum alınan maaş 47.180 TL’dir. Bu maaş değerleri antropolog olarak çalışan kişiler için geçerlidir. Üniversitede akademisyen olarak devam eden kişilerin kazandığı ücretler farklıdır.

İçeriğimizde, ülkemiz için önemli bir yeri olan bölümün, antropoloji bölümü mezunu iş olanakları nelerdir ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi verdik.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir