Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. 3D Animatör Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

3D Animatör Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
78 0

İçeriğimizde, animasyon dünyası için önemli meslek gruplarından biri olan 3D animatör nasıl olunur hakkında bilgi vereceğiz. 3D animatörler; bilgisayar oyunlarının, filmlerin, müzik videolarının, reklam filmlerinin vb. yapımında görev alırlar.

Video karakterlerine hayat vermek, 3D karakter tasarımı ve modellemesinde uzmanlaşmış bir video animatörü ile ortamlar oluşturmak ve çevresel öğeleri canlandırmak için 3D animatör sanatçısına gerek duyulur.

3D animatör, tüm bu detayları ortaya çıkarır ve çevre ile karakter modellerini, yönetmenin vizyonuyla eşanlamlı uyumlu bir videoya dönüştürür.

3D Animatör Nasıl Olunur?

3D animatör olmak için bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümüne ait lisans ya da ön lisans diplomasına ihtiyaç duyulur. Peki, çevrimiçi eğitimlerle 3D animatör nasıl olunur? Günümüz çağında online eğitimlerle beceri elde etmek oldukça kolaydır.

Mesleğe ilgi duyan, yaratıcı yönü güçlü olanlar için 3D animasyon eğitimi veren birçok kurstan eğitim alabilirsiniz. Bu eğitimlerin ardından alacağınız sertifikalar 3D animatör mesleği için size yardımcı olacaktır.

3D Animatör Ne İş Yapar?

3D animatör çalışanları özellikle film, dizi, video çekimlerinde animasyon görevini üstlenerek içeriklerin görsel açıdan uyumunu yakalarlar. Görevi ve sorumlulukları çokça araştırılan 3D animatör ne iş yapar?

 • Proje kavramlarını ve gereksinimlerini anlamak için müşteri veya yöneticilerle olan iletişimi kurar.
 • Son sahne ve karakter seçimi için kullanılan modellerin ve eskizlerin geliştirilmesini sağlar.
 • Animasyon karakterlerinin görünüşünü, özelliklerini ve hareketlerini geliştirir.
 • Taslak çizerek senaryoya uygun hikâyeyi geliştirir.
 • Bilgisayar ortamında çizimden model oluşturur.
 • Animasyona arka planlar, sesler, dokular, renkler, ışıklandırma ve diğer özellikler ekler.

3D Animatör Ne Kadar Para Kazanır?

3D animatör mesleği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, 3D animatör ne kadar para kazanır sorusunun cevabını merak etmektedir. 3D animatör maaşları minimum 22.000 TL ile maksimum 57.670 TL arasında değişmektedir.

Ortalamaya göre 3D animatörün maaşı yaklaşık 27.500 TL’dir. Bazı şirketler daha düşük veya daha yüksek maaşlar sunabilir.

İçeriğimizde, 3D animatör mesleği hakkında bilgi edinmek isteyen kişilere fayda sağlayacak 3D animatör nasıl olunur ve daha fazlasını ayrıntılı olarak bahsettik.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir