Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. Yapı Denetim Mühendisi Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Yapı Denetim Mühendisi Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
40 0

Son zamanlarda popüler mesleklerden biri olan Yapı Denetim Mühendisi olma şartları ve maaşları ile ilgili birtakım konular merak ediliyor.

Yapı denetim mühendisi yapı projelerine ait tüm sorumlulukları üstleniyor. Bina ve yol gibi birçok yapı projesinin inşa sürecinde denetim görevini üstlenen yapı denetim mühendisi olmak için hangi bölüm okunur ne iş yapar ve ne kadar maaş alır gibi merak edilen tüm sorular şöyle cevaplanıyor.

Yapı Denetim Mühendisi İçin Hangi Okul Okunur?

Yapı Denetim Mühendisi olmak için üniversite öğrenimini tamamlamak gerekiyor. Peki, Yapı Denetim Mühendisi için hangi okul okunur? Yapı Denetim Mühendisi olmak için üniversitelerin Mimarlık veya İnşaat Mühendisliği bölümlerini başarı ile tamamlamak gerekiyor.

Kişiler Yapı Denetim Mühendisi olmak için 4 yıllık Mimarlık veya İnşaat Mühendisliği bölümlerini tamamladıktan sonra alanında staj yaparak pratik elde ediyor. Staj programını başarı ile tamamlayanlar, Yapı Denetim Mühendisi olarak işe başlayabiliyor.

Yapı Denetim Mühendisi Ne İş Yapar?

Yapı projelerinin bitimine kadar geçen sürede her türlü sorumluluğu üstlenen Yapı Denetim Mühendisi ne iş yapar? Yapı Denetim Mühendislerinin başlıca görev ve sorumlulukları şöyle sıralanıyor:

 • Mühendisin kendisi tarafından başlatılan projenin rapor, tutanak ve belgelerin düzenlenmesinden sorumlu oluyor.
 • Yapı projelerinde yer alan eksikliklerin tamamlanmasını sağlıyor ve ilgili birimlere rapor ediyor.
 • Yapı projelerine ait tüm detayları kontrol ediyor.
 • Yol, köprü ve bina gibi yapı projelerinin çevre ve işçi güvenliklerine dair tüm önlemleri alıyor.
 • Binaların depreme dayanıklılığının tespitini gerçekleştiriyor.
 • Yapı projesine başlamadan proje yapılacak olan alanın imar planına olan uygunluğu kontrol ediyor.

Yapı Denetim Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yurtiçinde ve yurtdışında çalışma imkânı bulan Yapı Denetim Mühendisi ne kadar maaş alır? Yapı Denetim Mühendislerinin aldıkları maaş, deneyimlerine ve çalıştıkları firmaya göre değişiklik gösteriyor. Yapı Denetim Mühendisleri kendilerinin veya başkalarının gerçekleştirdiği yapı projelerinde gerekli olan tüm kontrol ve raporlama işlemlerini sağlıyor.

Yapı Denetim Mühendislerinin maaşı, projede üstlendikleri sorumluluk, tecrübe ve çalıştıkları kurumun büyüklüğüne göre farklılık gösteriyor. Aynı zamanda Yapı Denetim Mühendisi olma şartları arasında yer alan eğitim, yabancı dil bilgisi ve kendini geliştirme seviyesi maaşlar üzerinde etkili olan diğer faktörler arasında bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir