Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. 3D Modelleme Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

3D Modelleme Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
56 0

İçeriğimizde, bilişim dünyasının multimedya sanatçısı olan 3D modelleme uzmanı nasıl olunur ve daha fazlasını bahsedeceğiz.

Fiziksel nesnelerin sanal 3D modellerini oluşturmak için yazılım kullanmasıyla tanınan 3D modelleme; sanal gerçeklik, video oyunları, 3D baskı, pazarlama, televizyon, film ve bilimsel ve tıbbi görüntüleme gibi sektörlerde giderek daha popüler hale geliyor ve yükseliyor.

Giderek görsel ve dijital olarak etkileşimli hale gelen bir dünyada, 3D modelleme uzmanı herhangi bir varlığı veya nesneyi üç boyutlu olarak hayata geçirebilir. Uzmanlar, özel yazılım kullanarak 3D modelleme yoluyla bir nesnenin her yüzeyinin (canlı veya cansız) üç boyutlu matematiksel temsilini geliştirir.

3B modelleme uzmanı, vizyonlarını ekranda hayata geçirmek için 3D grafik tasarımlar, görselleştirmeler ve animasyonlar oluşturmak için yazılım kullanır ve belirli teknikleri süreçlere uygun olarak uygular.

3D Modelleme Uzmanı Nasıl Olunur?

3D modelleme uzmanı kariyer süreci, çalışmak istediğiniz alana bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Peki, 3D modelleme uzmanı nasıl olunur?

Animasyon ve video sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin üniversitelerin görsel iletişim tasarımı bölümünden mezun olmuş ve çeşitli kurslardan sertifika almış olması gerekir.

Mimarlık ve mühendislik alanında 3D modelleme ile ilerlemek isteyenlerin ise üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.

3D Modelleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir 3D modelleme uzmanının birincil görevi, nesneleri dijital alana dönüştürmek ve görsel varlıkları üç boyutlu, algılanabilir bir forma çevirmektir. 3D modelleme uzmanı ne iş yapar sorusunun cevabı aşağıdaki başlıklar altında özetlenebilir:

 • Projeleri görsel olarak anlaşılır hale getirir.
 • Eskizlere dayalı 3D modeller oluşturur ve düzenlemesini yapar.
 • Bir nesneyi veya sistemi simüle ederek hacim oluşumunu sağlar.
 • Kil, alçı vb. kullanarak nesnelerin fiziksel kopyalarını oluşturur.
 • Bilgisayar destekli tasarım programları ile sayısal nesnelerin tasarımını yapar.
 • Mimari tasarım ve iç mekanların 3D dijital modellerini oluşturur.

3D Modelleme Uzmanı Ne Kadar Para Kazanır?

3D modelleme uzmanı ne kadar para kazanır? 3D modelleme uzmanı maaşları minimum 15.200 TL ile maksimum 32.550 TL arasında değişmektedir. 3D modelleme uzmanlarının ortalama kazancı ise 19.000 TL civarındadır.

İçeriğimizde, 3D modelleme uzmanı nasıl olunur ve meslek hakkında daha fazla bilgi paylaşımını sağladık.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir