Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
53 0

İçeriğimizde, günümüzün yükselen mesleklerinden ağ ve siber güvenlik uzmanı nasıl olunur hakkında bilgi vereceğiz.  Ağ ve siber güvenliği, bilgisayarları ve ağları sanal saldırılardan koruma sanatıdır. Bu meslek, şimdi ve yakın gelecekte teknoloji sektörünün en popüler mesleklerden biridir.

Ağ ve siber güvenlik uzmanı; yazılım sistemlerinin, ağların ve veri merkezlerinin geliştirme aşamasında ağ güvenliğinin sağlanmasından sorumludur. Ayrıca bilgisayar sistemi donanım ve yazılım güvenlik açıklarını ve risklerini de inceler.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Peki, ağ ve siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Bu mesleği yapabilmek için il koşul; teknik bilgisayar bilimi, elektrik ve elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği veya endüstri mühendisliği gibi dört yıllık lisans bölümlerinden diploma almaktır.

Bilgisayar teknolojisi veya programlama gibi bilgisayarla ilgili iki yıllık bir ön lisans da tamamlanabilir. Bilgisayar için yüksek İngilizce seviyesi gereklidir. Bilgisayarınızın güvenliği için hangi Linux dağıtımına ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir.

Yazılımınız için gerekli olan programlama dilini bilmeniz gerekir. Bu konuda gerekli eğitimlerden geçerek sertifikaların alınması gerekmektedir.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

Siber uzayda saldırı ve tehditlerin artması, sadece kurumsal değil, kişisel verilerin güvenliğini de daha önemli hale getirdi. Bu gibi durumlarda büyük rolü olan ağ ve siber güvenlik uzmanı ne iş yapar? Ağ ve siber güvenlik uzmanlarının sorumlulukları şunları içerir:

  • Algoritma analizi ve yeni geliştirmeler yapar.
  • Çalıştığınız kişi veya kuruluşların ağ sistemlerindeki saldırı açıklarını tespit eder ve bu açıklara karşı önlem alır.
  • Yeni yazılımlar oluşturarak siber saldırılara karşı en iyi performans gösteren ürünleri planlayarak kullanır.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne Kadar Para Kazanır?

Ağ ve siber güvenlik uzmanlarının maaşları çeşitli kriterlere göre değişmektedir. Uzmanın mesleki durumu, çalıştığı firma, bilgi ve tecrübesi maaşını etkileyen kriterlerdir.

Peki, ağ ve siber güvenlik uzmanı ne kadar para kazanır? Minimum maaşları 23.410 TL’yken maksimum kazançları ise 63.280 TL’dir.  Ağ ve siber güvenlik uzmanı mesleğinin ortalama kazancı ise 29.260 TL’dir.

İçeriğimizde, ağ ve siber güvenlik uzmanı nasıl olunur hakkında detaylı bilgiyi verdik.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir