Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
30 0

Çok fazla disiplin ve dikkat gerektiren meslek gruplarından biri olan adli tıp uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz. Adli tıp uzmanı, tıbbi profesyonel hizmetler sunan ve çeşitli yasal kurumlara rapor veren kişidir.

Olay yerindeki tüm bulgu ve deliller toplanır ve tıp alanında delil toplanması için adli tıp uzmanlarına teslim edilir. Adli tıp uzmanları bu verilerden hareketle tıp alanında adli makamlara delil göstererek profesyonel hizmetler sunmaktadır.

Özellikle olay mahallinde elde edilen bulgu ve deliller çeşitli tıbbi yöntemler kullanılarak değerlendirilmektedir. Adli tıp uzmanı, yasal sorunları çözmek için bilimsel yöntemin uygulanmasında kilit bir rol oynamaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur?

Adli tıp uzmanı olmak isteyen adaylar, kariyerlerini nasıl yönlendireceklerine derinlemesine bakarlar. Adli tıp uzmanı olabilmek için birkaç önemli gereksinimi karşılamanız gerekir. Peki, adli tıp uzmanı nasıl olunur?

Adli tıp uzmanı olmak isteyenlerin öncelikle bir üniversitede altı yıllık tıp eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. TUS sınavını geçerlerse dört yıllık adli tıp uzmanlık eğitimini tamamlamak zorundadırlar.

Adli Tıp Uzmanı Ne İş Yapar?

Bireylerde ve toplumlarda ortaya çıkan hukuki sorunların çözümünde bilimsel yöntemleri uygulayan ve tıbbi deliller sunan adli tıp uzmanı ne iş yapar sorusunun en temel cevapları şu şekildedir:

  • Olay yeri incelemesi ve olay yerinden; kan, saç, idrar ve doku örnekleri alır. Ardından tahlil ve testleri yapar.
  • Otopsi işlemlerinden sorumludur.
  • DNA analizi ve babalık testi gibi kimlik testleri yapar.
  • Kanıt analizine dayalı bir rapor hazırlar.
  • Yargıçlara, savcılara, avukatlara, adli psikologlara ve cezai soruşturmalarda yer alan diğer kolluk kuvvetlerine profesyonel tavsiyelerde bulunurlar.

Adli Tıp Uzmanı Ne Kadar Para Kazanır?

Adli tıp uzmanı maaşları, ait oldukları kuruma ve yaptıkları işe göre değişmektedir. Peki, yapılan araştırmalara göre adli tıp uzmanı ne kadar para kazanır?

Göreve yeni başlayan adli tabiplerin 38.250 TL maaş aldıkları biliniyor. Ortalama kazançları ise 47.810 TL’dir. Tecrübesi ve yetkisi artan adli tıp uzmanlarının 90.400 TL’ye varan maaşlar aldığı biliniyor.

İçeriğimizde, adli tıp uzmanı nasıl olunur ve daha fazlası hakkında bilgi paylaşımını sağladık.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir