Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Adli Tıp Uzmanı Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Adli Tıp Uzmanı Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
37 0

Son yılların en popüler ve zor olan meslek dallarından biri Adli Tıp Uzmanı olma şartları yerine getirilmesi gerekmektedir.

Adli Tıp Uzmanı olma şartları içinde yer alan en önemli husus kişi gerekli olan tüm özellikleri taşımalıdır. Yargı organlarına tıbbi alanda bilir kişi hizmetleri sunan Adli Tıp Uzmanı suç mahallinden toplanılan kanıt ve bulguları tıbbi bilgi ile yöntemleri kullanarak analiz etmektedir.

Adli Tıp Uzmanı İçin Hangi Okul Okunur?

Tüm meslek dallarında alanı ile ilgili okulları okuması gerekmektedir. Adli Tıp Uzmanı için hangi okul okunur? Bu mesleğe sahip olmak için üniversitelerin 6 yıllık tıp eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Lisans eğitiminin sonrasında tıpta uzmanlık sınavına girmesi gerekir ve 4 yıllık Adli Tıp Uzmanlık Eğitimi alması zorunlu olmaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Ne İş Yapar?

Birey ve toplumun hukuki sorunlarının çözümlenmesi ile bilimsel teknikler kullanarak tıbbi kanıtlar sunan Adli Tıp Uzmanı ne iş yapar? Olay incelemesi yapmak, otopsi uygulamak, DNA analizi ile babalık tespiti gibi kimlik tespit incelemeleri yapmak ve kriminalistik ile balistik incelemeler başlıca görevleri arasında yer almaktadır. Bütün laboratuvar protokolleri ve yönetmeliklerin takip edilmesinin yanı sıra kanıt analizine dayanarak yazılı raporlar hazırlamaktır.

Olay mahallinden ya da kişilerden kan, kıl, doku ve idrar örnekleri toplamak sorumlulukları arasında yer almaktadır. Ayrıca laboratuvar malzemelerinin bakım ile gözetimini yapan Adli Tıp Uzmanı görevleri içinde hakim, savcı, adli psikolog, avukat ve soruşturmasında bulunan diğer kolluk kuvvetlerine uzman tavsiyesi sunmaktır

Adli Tıp Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Büyük bir kesimin en çok merak ettiği Adli Tıp Uzmanı ne kadar maaş alır? Bu meslekte ortalama maaş 45 bin TL üzerinde olmaktadır. Ayrıca en düşük maaş 38 bin üzerinde olurken en yüksek maaş ise 90 bin TL civarında olmaktadır. Maaş çalışanların kariyerlerinde ilerlemesi ile artışlar göstermektedir. Adli Tıp Uzmanı olma şartları tam olarak yerine getirilmesi ve gerekli bölümlerin okunması ile mesleğe sahip olmak mümkün olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir