Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Aktüerya Bilimleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Aktüerya Bilimleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
62 0

İçeriğimizde, günümüzün yükselen mesleklerinden biri olan aktüerya bilimleri bölümü mezunu iş olanakları nelerdir sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Aktüerya bilimleri; finansal risklerle ilgilenen, bunlara çözümler öneren ve bu çözümlerin uzun vadeli sonuçlarını inceleyen bilim dalıdır. Aktüerler sosyal matematikçiler olarak düşünülebilir.

Aktüerler; finans, sigorta, fon yönetimi ve benzeri sektörlerdeki güncel riskleri değerlendirir. Risklere çözüm üretmek için matematiksel ve istatistiksel teknikler kullanır. Bu çözümlerin uzun vadeli etkisini değerlendir. Aktüerler özel sektörde istihdam olanaklarına sahiptir.

Aktüerleri sigorta, bankacılık, borsalar, birleşme ve satın almalar ve kripto para birimleri gibi alanlarda bulabilirsiniz. Aktüerlik ülkemizde artık yeni tanınan ve yeni öğrenilen bir meslektir. Aktüerler, finansal risk konularında temel uzmanlardır.

Yurtdışında aktüerlik ciddiye alınan önemli bir meslektir. Aktüerya bölümünden mezun olan kişilerin yurtdışında iş bulma olasılığı daha yüksektir. Yurt dışında tüm finans kurumlarında aktüerler çalışmaktadır.

Aktüerya Bilimleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Aktüerya bilimleri bütün sektörlerin matematiksel işlerinin yürütülmesinde gerekli olan bir alandır. Peki, aktüerya bilimleri bölümü mezunu ne iş yapar? Görev ve sorumluluklarını şu şekilde sayabiliriz:

  • Çalıştığı kurumda sigortacılıkla uğraşan bir aktüer, olası kayıp ve hasarları hesaplar.
  • Deprem, yangın, hırsızlık vb. beklenmedik durumları tespit eder ve gelecekte neler olabileceğini hesaplar.
  • Çalıştığı kuruluşta meydana gelebilecek olayların gösterimi için sunumlar yapar.
  • Kurumuna sunduğu olasılıkların sorumluluğunu ve maliyetini belirler.
  • Çalıştığı kurumdaki sigortalı pozisyonu finansal raporlama ile bağdaştırır.

Aktüerya Bilimleri Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Aktüer olmak isteyen kişiler aktüerya bilimleri bölümü mezunu ne kadar maaş alır sorusunun cevabını merak etmektedir. Özel sektördeki maaşlar kamu sektörü çalışanların maaşlarına göre farklılık gösterir.

Aktüerya bilimleri bölümü mezununun en düşük alacağı maaş 33.190 TL’dir. Maksimum kazanç 88.430 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Aktüer olarak çalışmak isteyen bir kişinin kazancı ortalama 42.380 TL olacaktır.

Özellikle, finans ve borsa sektöründe köşe taşı mesleklerden biri olan aktüerya bilimleri bölümü mezunu iş olanakları nelerdir sorusunun ve meslek hakkında diğer bilgilerin açıklamasını detaylı bir şekilde bahsettik.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir