Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. Aerodinamik Mühendisi Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Aerodinamik Mühendisi Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
55 0

Uçakların tasarımı ve imalatı için uygulamalı araştırmalar yürüten aerodinamik mühendisi nasıl olunur ve daha fazlası hakkında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Aerodinamik mühendisi, tasarım sırasında kullanılan ekipmanın uçak tasarlamaya ve üretmeye uygun olup olmadığını değerlendirmek için araştırmalar yapan meslek grubudur. Bir cismin etrafındaki hava-gaz akışının etkilerini ve ürettiği kuvvetleri inceleyen mühendislik dalıdır.

Günümüzün en çeşitli mesleklerinden biridir. Özellikle havacılık hizmetleriyle ilgilenenler için önemli bir kariyer yapabilme fırsatı sunar.

Aerodinamik Mühendisi Nasıl Olunur?

Kariyerinize aerodinamik mühendisi olarak devam etmek istiyorsanız, öncelikle aerodinamik mühendisi nasıl olunur sorusunun cevabını öğrenmelisiniz. Aerodinamik mühendisi olmak için, üniversitede ilgili dört yıllık bir mühendislik derecesini tamamlamanız gerekir.

Bu ilgili mühendislik bölümleri şu şekildedir; uzay mühendisliği, uçak mühendisliği, makine mühendisliği. Eğitimi tamamladıktan sonra kurumlara başvurabilirsiniz.

Aerodinamik Mühendisi Ne İş Yapar?

Havacılık endüstrisi, aerodinamik mühendislerinin en fazla dahil olduğu sektörlerden biridir. Havacılık ürünlerinin üretilebilirliğini, maliyetini ve üretim sürecini belirler ve ürünlerin teknik analizini yaparlar. Peki, aerodinamik mühendisi ne iş yapar?

 • Havacılık ürünleri için fizibilite çalışmaları yapar.
 • Üretilebilirliği, maliyeti veya üretim süresini belirlemek için proje tekliflerini ve tasarım verilerini analiz etmekten sorumludur.
 • Farklı tasarımlar için termodinamik etkileri inceler.
 • İncelenen teknolojilerin prototiplerini geliştirmekten sorumludur. Tekniğin ayrıntılı bir teorik ve sayısal analizini yapar.
 • Uçuş ve rüzgâr tüneli test programları geliştirir ve raporlar üretir. Uçak performans verileriyle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olur.
 • Hava araçlarının aerodinamik tasarımını geliştirerek konumsal hız ölçümlerini gerçekleştirir.

Aerodinamik Mühendisi Ne Kadar Para Kazanır?

Aerodinamik mühendisi için özel sektörde çok geniş bir iş imkanlarından bahsedebiliriz. Kamu kuruluşlarında çalışmak için fazla iş imkânı bulunmaz. Peki, bir aerodinamik mühendisi ne kadar para kazanır?

Bu meslek için minimum kazanç 23.620 TL olarak kabul edilmektedir. En yüksek maaşın 51.670 TL olduğu bilinmektedir. Bir aerodinamik mühendisi için ortalama kazanç 29.520 TL’dir. Maaşları tecrübe ve deneyime bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İçeriğimizde, aerodinamik mühendisi nasıl olunur ve meslekle alakalı diğer bilgileri bahsettik.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir