Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
47 0

İçeriğimizde, astronomi ve uzay bilimleri bölümü mezunu iş olanakları nelerdir ve bölümden mezun olanlar için daha fazla bilgiyi bahsedeceğiz. Astronomi ve uzay bilimleri bölümünü başarıyla tamamlayan kişilere astronom unvanı verilir.

Bu eğitimin ve gerekli alanlarda kazanılan deneyimlerin aktarılmasından sorumludur. Uzay çalışmasının birçok alanında, insanlar farklı şekillerde çalışabilirler. Ancak bu bölümün mezunları uzay ile ilgili konularda araştırma ve geliştirme şirketlerinde çalışabilirler.

Aynı zamanda bu bölümün mezunları TÜBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gibi kuruluşlarda da çalışabilmektedirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Astronomi ve uzay bilimleri mezunları çok çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Peki, astronomi ve uzay bilimleri bölümü mezunu ne iş yapar? Genel olarak astronomi ve uzay bilimleri bölümü mezunlarının görevleri şunlardır:

  • Galaksilerin, yıldızların, yıldız sistemlerinin, güneşin, gezegenlerin, uyduların ve monitörlerin büyüklüklerini, kültürlerini, şekillerini, yapılarını, parlaklıklarını ve hareketlerini ölçen kameralar, spektrometreler, radyometreler, fotometreler, mikrometreler ve optikler ve bağlı diğer özel aletler radyo teleskoplarına diğer astronomik olayları, göreceli koşulları hesaplar.
  • Gezegenlerin, ayın ve güneşin dünyaya göre konumlarını gösteren zaman çizelgesinin matematiksel olarak hesaplanmasını yapar.
  • Evreni, yıldız sistemlerini, yıldızların yapısını ve evrimini, uzay ve zaman ilişkisini ve gök cisimlerinin hareketini inceler.
  • Teleskop ile güneş ve yıldız sistemindeki değişiklikleri tespit eder, güneşin patlamasını ve şiddetini belirler, yıldız haritasını kullanarak diskteki güneş lekelerini işaretler ve güneş lekelerinin eksene göre enlem ve boylamını ölçer.
  • Astronomik gözlemlerden elde edilen bilgilerin teorik analizini yapar.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Uzay ve evrenin büyün yapısını inceleyen bu bölüm için özel sektörden veya kamu kurumlarından alınan maaşlar farklılık göstermektedir. Astronomi ve uzay bilimleri bölümü mezunu ne kadar maaş alır sorusunun cevabını merak edenler için ortalama bir rakam verilebilir.

Astronomi ve uzay bilimleri bölümünden mezun olan kişiler ortalama 17.860 TL maaş almaktadır. En düşük alınan maaş 14.290 TL’yken en yüksek alınan maaş ise 48.560 TL’dir.

İçeriğimizde, astronomi ve uzay bilimleri bölümü mezunu iş olanakları nelerdir sorusunun ve benzer soruların cevaplarını detaylı olarak bahsettik.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir