Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5.  Eczane Nasıl Açılır, Eczane Açma Maliyeti

 Eczane Nasıl Açılır, Eczane Açma Maliyeti

admin admin - - 4 dk okuma süresi
50 0

Eczane açmak isteyenlerin maliyeti eczanenin açıldığı yere göre değişim göstermektedir. Siz de bu yazımıza eczane nasıl açılır sorusuna cevap alacaksınız. Eczacılık dükkânı açmak için belli başlı şartları sağlamanız gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız siz de açabilirsiniz.

Verilen koşulları sağladığınız taktirde siz de eczane dükkânı açabilirsiniz. Eczane açma maliyetine göre siz de kendi sermayenizi oluşturup kriterleri sağlıyorsanız mesleğe başlayabilirsiniz. Ancak eczacı olmak ilk şart bu alanda diplomaya sahip olmaktır. Ayrıca sermaye miktarınız da hangi şehirde eczane açacağınıza bağlı olarak değişecektir. Bulunduğunuz şehre bağlı maliyet azalabilir ya da artabilir.

Eczane Açma Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Yurt dışında ya da yurt içinde eczacılık fakültesinden mezun olmak gereklidir. Yurt dışı mezunu iseniz denklik almanız şarttır.
  • Suç işleyerek herhangi bir ceza almış olmamak gereklidir.
  • Haklı sebeplerden başka ülkeden sınır dışı edilmemiş olmak gereklidir.
  • Fiziksel ya da zihinsel bir engel durumunun olmaması gereklidir.

Siz de yukarıda sayılan şartlara uyuyorsanız eczacı olabilir ve bununla alakalı bir dükkânda açabilirsiniz. Şartları sağmak yeterli olabileceği gibi yanında belli bir sermayenin de olması gerekmektedir. Okul diploma şartı da bu aşamada önem arz eden ve olması beklenen zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Eczacılık okumadan eczacılık açmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Eczane Açmanın Maliyetine Kadardır?

Eczacı olmak için diploma şartı aransa da bunun için belli bir sermayenizin de olması oldukça önemli detaylardan biridir. Bulunduğunuz şehre göre sermaye miktarınız da değişim gösterecektir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız burada açacağınız dükkânın maliyeti de daha fazla olacaktır. Ancak küçük bir şehirdeyseniz bu durumda sermaye için ayıracağınız miktar daha düşük olacaktır.

Açacağınız ilde konumun da maliyeti büyük ölçüde belirlediğini unutmamak gereklidir. Bu nedenle yapmanız gereken önemli şeylerden biri de nasıl bir lokasyonda yer açacağınızdır. Merkezi bir yerde açacaksanız maliyeti fazla olacaktır. Ancak merkezi noktalarda kazançta oldukça yüksek olacaktır. Eczane açma şartları nüfus oranına göre belirlenmekle beraber buna bağlı bir araştırma da yapabilirsiniz.

Eczane Teknikeri Eczane Açabilir Mi?

Eczane teknikerleri herhangi bir şekilde eczane açamazlar. Eczacılık fakültesi mezunu olmayan hiç kimse eczane açamaz. Teknikerler eczacıların yanlarına çalışmak için yanlarına girebilir. Yardımcı olacak şekilde yanlarında çalışabilir.

Aynı zamanda her yere istediğiniz gibi eczane de açamazsınız. Bunun için de belli başlı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bu şartları sağlamak ve nüfus oranına bağlı olarak uygun yerlerde eczane açmanız gerekmektedir. Açmak istediğiniz bölgede kontenjan dolmuşsa başka bir bölgede de eczane açmayı talep edebilirsiniz. Bu detaylara dikkat etmek de oldukça önemlidir. Yukarıda yazıda belirtilen eczane nasıl açılır kriterlerine bakarak siz de eczane açabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir