Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Aile Danışmanı Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Aile Danışmanı Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
62 0

Ülkemizde aileye verilen önemden dolayı pek çok kişinin tercih ettiği Aile Danışmanı olma şartları yerine getirilerek meslek yapılabilir.

Aile Danışmanı olma şartları içinde en önemli olanı gereken özelliklere kişin tam olarak sahip olmasıdır. Özellikle etkin iletişim becerisi sergilemek, meslek etiğine uygun davranışlarda olmak, stresli ve duygusal durumlarda daha dirençli durmanın yanı sıra çözüm bulma becerisi sergilemek, ikna becerisi sunmak ve karmaşık sorunlara etkili çözümler üretme becerisine sahip olması gerekmektedir.

Aile Danışmanı İçin Hangi Okul Okunur?

Evli çiftlerin ya da aile bireylerinin ev içinde meydana gelebilecek zihinsel ya da duygusal sorunları aşmalarına yardımcı olacak danışmanlık hizmetleri veren Aile Danışmanı için hangi okul okunur? Mesleğe sahip olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmetler, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hemşirelik, tıp ile çocuk gelişimi bölümlerinden lisans derecesiyle mezun olunması gerekmektedir. Ayrıca çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarının aile danışmanlığı sertifika programları bulunmaktadır.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar?

Son yıllarda çok daha önemli bir hale gelen Aile Danışmanı ne iş yapar? Bu mesleğe sahip olan kişiler terapi oturumlarında hangi konuların ele alınması gerektiğini belirlemek adına aile üyeleriyle konuşmak görevleri arasında yer almaktadır. Boşanma, ayrılık, ev yönetimi, çocuk yetiştirme ve finansal zorlukları gibi konularda danışanlara bilgi vermek sorumlulukları olup aile bireyleri ile sorunları yapıcı bir şekilde elek almak adına beceri ve stratejiler geliştirmeye teşvik etmektedir. Ayrıca faaliyetler, ilerleme notları, öneriler ve değerlendirmeleri içine alan dosyaları saklamak görevi olan Aile Danışmanı danışanları ilaç, psikiyatri ev adli yardım gerektiren hallerde uzmana yönlendirmektedir.

Aile Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Pek çok kişinin merak ettiği Aile Danışmanı ne kadar maaş alır? Bu meslekte ortalama maaş 15 bin TL civarında olurken en düşük maaş 12 bin TL ve en yüksek maaş ise 24 bin TL kadar olmaktadır. Kariyerlerinde ilerlemeleri halinde maaş oranının artacağı Aile Danışmanı olma şartları tam olarak tamamlanması halinde mesleğe sahip olmak mümkün olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir