Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Yarbay Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Yarbay Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
42 0

Rütbe açısından albay ve binbaşı arasında yer alan Yarbay olma şartları, birtakım eğitim koşullarını içeriyor.

Hava, Kara, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda Yarbay olarak çalışan görevlilerin yerine getirmesi gereken eğitim koşulları nelerdir, Yarbay ne iş yapar ve Yarbay ne kadar maaş kazanır, gibi merak edilen tüm konular şöyle açıklanıyor.

Yarbay İçin Hangi Okul Okunur?

En yüksek asker rütbesi olarak bilinen Yarbay için hangi okul okunur? Yarbaylar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı komutanlıklarda gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra göreve başlıyor. Deniz Kuvvetleri’nde görev yapacak olan Yarbaylar Deniz Harp Okulu’nda, Kara Kuvvetleri’nde görev yapacak olan Yarbaylar Kara Harp Okulu’nda ve Hava Kuvvetleri’nde görev yapacak olan Yarbaylar ise, Hava Harp Okulu’nda eğitim alıyor.

Yarbaylar, bu rütbeye sahip olmak için kuvvet komutanlıklarında 4 yıl eğitim görüyor. İlk yıl tüm öğrenciler aynı eğitimi alırken, ilk yıldan sonra uzmanlık alanlarına göre farklı bölümlere ayrılıyor.

4 yıllık askeri eğitim veren harp okullarında; elektronik harp, savunma yönetimi, uluslararası güvenlik ve terörizm, uluslararası ilişkiler, askeri tarih, silah sistemleri mühendisliği, işletme ve kamu yönetimi derslerini alarak başarı ile tamamlayanlar Yarbay olarak görev alabiliyor.

Yarbay Ne İş Yapar?

Kara, deniz ve hava kuvvet komutanlıklarında birtakım görevleri bulunan Yarbay ne iş yapar? Yarbayın görev ve sorumlulukları şöyle sıralanıyor:

  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda filo komutanı olmak
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda gemi komutanı olarak görev almak
  • Tabur komutanlığı yapmak
  • Jandarma Genel Komutanlığı’nda alay komutanının yardımcısı olarak görev yapmak
  • Ordu bütünlüğünün sağlanmasında, komuta merkezinde ve stratejik planların hazırlanmasında alay komutanına destek ve yardımcı olmak

Yarbay Ne Kadar Maaş Alır?

Askeri kuvvet komutanlıklarında subay olarak görev yapan Yarbay ne kadar maaş alır? subay olarak görev yapanlar arasında en yüksek ikinci rütbeye sahip olan Yarbaylar; deniz, hava, jandarma ve kara kuvvet komutanlıklarında farklı miktarlarda maaş kazanıyor.

Yarbayların kazandıkları maaş, kıdem yıllarına göre sürekli artış gösteriyor. Yarbayların çalıştıkları bölge, hizmet yıl sayısı ve uzmanlık durumlarına göre maaşları farklılık gösteriyor. Yarbay olma şartları ve maaşları ile ilgili merak edilen tüm bilgiler, askerliğe merak duyan kişiler için bu şekilde açıklanabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir