Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
62 0

Ülkemizde akademik olarak çok fazla öğrencinin öğrenim gördüğü bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunu iş olanakları nelerdir? Lisans mezunları hem kamu hem de özel kuruluşlarda çalışabilirler. Kamuda çalışmak için KPSS’den yeterli puan alarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunları; sigorta şirketleri, kamu ve özel bankacılık, finans kuruluşları, kurumsal sigorta ve muhasebe departmanları, kurumsal acenteler, hasar mutabakatı ve aracı kurumlar başta olmak üzere pek çok alanda iş imkânı bulunmaktadır.

Ayrıca imalat, mesleki, bilimsel ve teknolojik faaliyetler, eğitim, gayrimenkul faaliyetleri, nakliye ve depolama, inşaat, bilgi ve iletişim, sosyal hizmetler, kamu hizmetleri, kültür, sanat ve eğlence, bankacılık ve sigortacılık gibi sektörlerde de her zaman istihdam sağlanmaktadır.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunu ne iş yapar sorusu özellikle bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Bankacılık ve sigortacılık sektöründe yapılan işler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bankanın risk ve finansal yönetiminden sorumludurlar.
 • Banka notları üzerinde çalışırlar.
 • Sigorta acentesinde satış uzmanı olarak çalışırlar.
 • Kurumsal rezervlerin, ulaşımın ve satışların yönetimini sağlarlar.
 • Sigorta acentesi müşterilerine hayat sigortası, trafik sigortası, deprem sigortası, tarım sigortası, yangın sigortası gibi farklı sigorta türleri sunar ve bu konuda hizmet verir.
 • Fabrikada veya şirkette, satış elemanı olarak çalışırlar.
 • Banka memuru ve kasiyer olarak çalışabilirler.
 • Bankanın genel merkezinde asistan olarak çalışırlar.
 • Çağrı merkezi satış temsilciliği mesleğini de yapabilirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Bankacılık ve sigortacılık bölümünde okuyan kişiler, bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunu ne kadar maaş alır sorusunun cevabını aramaktadır. Bu bölümü bitiren kişiler bankacılık ya da sigortacılık sektöründe çalışmaya başladıklarında ortalama 10.440 TL kazanmaktadır.

En düşük alınan maaş 8.500 TL’yken en yüksek alınan maaş 12.000 TL’yi bulmaktadır. Sektördeki deneyim ve tecrübenize göre aldığınız maaş değişkenlik göstermektedir.

İçeriğimizde, bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunu iş olanakları nelerdir sorusunun cevabını ve bu mesleği yapmak isteyen kişiler için detaylı olarak bilgi paylaştık.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir