Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Meslek
 4. »
 5. Basım Teknolojileri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Basım Teknolojileri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
31 0

İçeriğimizde; yayın, basım ve yayım alanında önemli bir yere sahip olan basım teknolojileri bölümü mezunu iş olanakları nelerdir sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Basım teknolojileri mezunları, matbaacılık sektörü çerçevesinde önemli iş alanları olan ambalaj fabrikaları, matbaalar ve matbaalar başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta çalışabilmektedirler.

Aynı zamanda bir imalat firmasının tasarım ekibinde çalışabilirler. Basım teknolojileri mezunları tüm bu istihdam olanaklarının yanı sıra görsel üretim alanında ajanslarda da çalışabilmektedirler. Ayrıca TV kanalları, gazeteler ve yayınevlerinde de çalışmak mümkündür.

Basım Teknolojileri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Basım ve teknolojileri mezunları; çeşitli alanlarda çeşitli pozisyonlarda çalışırlar, bu nedenle iş tanımları değişebilir. Peki, basım teknolojileri bölümü mezunu ne iş yapar? Genel olarak basım teknolojileri bölümünden mezun olan kişiler aşağıdaki çalışmaları yapar:

 • Tüm teknolojik gelişmeleri ve uygulamaları takip ederek, yeni gelişmeleri tasarımına aktarır.
 • Basılacak ürünü değerlendirir ve geri bildirimleri de göz önünde bulundurarak yazdırır.
 • Bir film veya video üzerinde çalışırken gerekli düzenlemeleri yapar.
 • Baskı aşamaları, montaj, renk ayrımları, formlar ve benzeri işleri takip eder.
 • Tasarımı baskıya hazırlar.
 • Tasarladığı grafik çalışmaları çerçevesinde stüdyosunda veya uygun bir yerde fotoğraflar çeker veya bir sorumluya yaptırır.
 • Basılacak tasarımı baskıdan önce kontrol eder ve varsa eksiklikleri giderir.
 • Konsepti ve ana temayı oluşturmak için tek başına veya bir ajansla ekip olarak çalışır.
 • Fotoğraf ve film çekimlerinde sanat yönetmeni olarak yaratıcılığa katkıda bulunur, pratik estetik düzenlemeleri yürütür ve yönetir.

Basım Teknolojileri Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Özellikle yayıncılık sektöründe büyük öneme sahip olan basım teknolojileri bölümü mezunu ne kadar maaş alır? Özel sektördeki maaşlar kamu sektörü çalışanlarından farklıdır.

Basım teknolojileri bölümü mezunu olan bir kişinin alacağı ortalama maaş 14.930 TL’dir. En düşük alınan maaş 11.940 TL’yken en yüksek alınan maaş 18.570 TL’dir. Sektörde edinilen deneyim ve tecrübeye göre maaşlar artış gösterecektir.

İçeriğimizde, basım teknolojileri bölümü mezunu iş olanakları nelerdir ve bu bölümden mezun olan kişilerin bilgi edinmesi gereken detayları paylaştık.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir