Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Meslek
  4. »
  5. Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
47 0

Bilgisayar programcılığı mezunları Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu iş olanakları nelerdir? Bilgisayar programcılığı mezunları özel sektörde çalışırlar.

Bilgisayar Programcılığı mezunu kişiler özel şirketlerin bilişim bölümlerinde çalışan olarak görev alabilirler. Bilgisayar programlama programlarından mezun olanlar da önemli yazılım firmalarında iş bulabilirler. Bilgisayar programcılığı mezunları için birçok farklı iş fırsatı vardır. Bilgisayar programcılığı mezunları, bilgisayar programları oluşturan işletmelerde ve ofislerde iş bulabilirler.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yazılımdan anlayan ve bilgisayar programlamaya uygun programları yorumlayan ve öğrenen yetenekli bireyler yetiştirmek için tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bilgisayar programcılığı bölümünün temel amacı yazılım yazabilen kişileri barındırmaktır. Bu yüzden bilgisayar programcılığı bölümü mezunları ne iş yapar? sorusunun cevabı; yazılım geliştirme firmalarında, web tasarım firmalarında ve teknik servislerde işler mevcuttur. Hem kamuda hem de özel sektörde iş bulabilen bilgisayar programcıları kendi işlerini kurarak danışmanlık hizmeti de verebilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü  Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayara programcılığından mezun olan kişilerin en çok çok merak ettiği sorulardan biri bilgisayar programcılığı bölümü mezunu ne kadar maaş alır? sorusudur. Bir bilgisayar programcısı yılda ortalama 6.000 TL kazanıyor. Bilgisayar programcılarının ücreti, deneyim, hizmet yılı, eğitim düzeyi, medeni durum ve çocuk sayısı gibi bir dizi değişkene bağlıdır. Bu nedenle kesin maaş bilgisi vermek mümkün değildir. Birçok devlet kurumu bilgisayar programcılarına ihtiyaç duyuyor. En sık çalıştıkları yerler ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar, hastaneler ve çeşitli bakanlıklardır. Kurumun maaşlar üzerinde etkisi vardır. Devletteki bilgisayar programcılarının ortalama maaşı 9.500 Türk Lirasıdır. Yapılacak ek ödemelerle bu tutar 10.500 TL’yi geçebilir. Yeni başlayan bilgisayar programcıları ayda 8.500 TL, daha deneyimli olanlar ise 9.500 TL’den fazla kazanıyor. Özel sektör daha düşük maaş veriyor. Yeni mezunlar için normal başlangıç ​​ücreti asgari ücrettir. Deneyiminiz arttıkça maaşınız da artar. Alanında üstün ve tecrübeli bilgisayar programcıları için 12.000 TL’nin üzerinde bir maaş mümkündür. Kişinin tecrübesine ve kurumun maaş politikasına göre özel sektörde maaşlar değişkenlik göstermektedir. Özel sektör yetenekli ve kendi kendini yetiştirmiş kişilere çok yüksek maaşlar vermektedir. Kuruluşun beklentileri ve gereksinimleri, bir bilgisayar programcısının özel görevlerini belirler. Devlet tarafından görevlendirildiklerinde bilgisayarlardaki yazılımların sorunsuz çalışmasını sağlamakla görevlidirler.  Fakat bunun yanı sıra Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu iş olanakları nelerdir? sorusunun cevabı özel sektörde değişiklik göstermektedir

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir