Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

İşim Para

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Kazanma
  4. »
  5. Ehliyet Kursu Nasıl Açılır, Ehliyet Kursu Maliyeti

Ehliyet Kursu Nasıl Açılır, Ehliyet Kursu Maliyeti

admin admin - - 4 dk okuma süresi
46 0

Ülkemizde genç nüfusun fazlalığı düşünüldüğünde, iş bir iş fikri olarak ehliyet kursu nasıl açılır, sorusu akıllara gelmektedir. Ülkemizde ehliyet kursu açarken dikkat edilmesi gereken en önemli, konu bakanlığın belirlediği kurs açma kotası konusudur. İlgili il ve ilçe için kurs açılma kotası belirlenir ve bu kota dahilinde uygunluk var ise kurs açmak için başvuru tarihleri belirlenir ve başvurular alınmaya başlar.

Ehliyet Kursu İçin Gerekenler Nelerdir?

Ehliyet kursu açmak için, her eğitim kurumu hatta her işletme için gerekli olan genel şartlar ve belgeler ile sektöre hizmete özel şartlar ve gereksinimler bulunur. Ehliyet kursu açmak için gereken şartlar nelerdir?

  • Genel Şartlar; Başvuru dilekçesi, kimlik numarası bilgisi, adli sicil kaydı ve Ticari sicil gazetesinde yayınlanmış, kurum kuruluşunun noter onaylı belgesidir.
  • Kurs yeri ile ilgili belgeler; kurum binasının, kurum sahibinin tapulu malı mı yoksa kira mı olduğunu gösteren belge, kurs mekanının işyeri açılması izninin olduğuna dair belge ve binadaki diğer kişiler mesken olarak kullanıyorsa, buraya işyeri açılacağına dair o kişilerden alınacak muvafakat belgesidir.
  • Valilikten alınacak resmi belgeler ise; kurs mekanı olan binanın yeterlilik ve uygunluk belgesi, binaya dair Bayındırlık Müdürlüğünden alınan teknik rapor, İlköğretim müfettişlerinin verdiği rapor, sağlık ve sosyal yardımlara dair rapor ve itfaiye raporudur.

Ehliyet Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir ehliyet kursu açmak için öncelikle tüm maliyet kalemlerini ve analizleri yapmış olmak gerekir. Bunu takiben ehliyet kursu başvurusu nasıl yapılır? konusuna geçilebilir. Gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamladıktan başvuru dilekçesi ile ilgili kurum olan Milli Eğitim Bakanlığına, bizzat giderecek veya internet sitesi üzerinden başvuru yapılır. En kısa süreçte olumlu veya olumsuz olarak dönüş yapılacaktır ve süreç ilerlemeye devam edecektir. Burada en önemli konu, ret yememek için tüm belgelerin eksiksiz ve yanlış olmayan bir şekilde hazırlanması ve doldurulması gerektiğidir.

Ehliyet Kursu Açmanın Maliyeti Nedir?

Sürücü kurslarını açmak için oluşacak maliyeti belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Doğal olarak maliyet tarafı çok değişkenli olmaktadır. Bu nedenle ön analiz ve sektör analizini doğru yapmak ve maliyetleri iyi hesaplamak gerekir. Ehliyet kursu açmanın maliyeti nedir? Kurs yerinin konumu, binanın büyüklüğü, kurum genel giderleri, demirbaşların satın alınmasının getirdiği maliyetler ve en önemli konulardan biri olarak kurumda çalışacak personel ve eğitmenlerin istihdam maliyeti çok iyi bir şekilde analiz edilmeli ve planlanmalıdır. Sürücü kursu olduğu için uygulamalı eğitimlerde kullanılmak üzere araç ihtiyacının da olması ayrı bir maliyet kalemini ortaya çıkaracaktır. Bu aşamada araç satın alma veya kiralama gibi yöntemler, maliyeti hesaplanarak karar verilecek konulardır. Tüm bu maliyetler doğru hesaplanmalıdır. Çünkü ehliyet kursu nasıl açılır, sorusundan daha önemli olan konu maliyetlerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir